Invitation

Tilmeldingsblanket

pr. 2017-09-08

 

Formand: JOA (major)

Næstformand: STA  (pens. kommandørkaptajn)

Kasserer: AHJ (oversergent)

Sekretær: TAL (pens. kaptajn) 

1. bestyrelsesmedlem/sociale aktiviteter: SEP  (pens. oberstløjtnant)

2. bestyrelsesmedlem/særlige aktiviteter:  PZP (pens. oversergent) (Ændring) )(Ændring)    

3. bestyrelsesmedlem: TMK (seniorsergent)

1. suppleant: ZIU (pens. oversergent)(Ændring)

2. suppleant: (ledig)(Ændring)

1. revisor: KCH (oversergent)

2. revisor: MSP (oversergent)                      

 

Marineflyverforeningen Litteratur oversigt

 

Litteratur oversigt over bøger og publikationer over SVN flyvende enheder gennem tiderne:

Materialet kan udlånes fra Forsvarets Bibliotek i Kastellet.

 

MAYDAY, MAYDAY! 2001

Forfatter     Ottar Sveinsson Carsten Berthelsen       

Forlag PP Forlag-Danmark

ISBN 87 - 90799 - 09 - 7 

 

DANSK MARINEFLYVNING 1911-1998

Forfatter   Niels M. Probst

Forlag      Orlogsmuseet

Rungsted 1998

ISBN 87-87720-15-9

 

DANSKE MILITÆRFLY GENNEM 50 ÅR

1912 – 1962

Forfatter   Hans Kofoed

Forlag      Flyv´s forlag

København 1962

 

DET DANSKE FLYVEVÅBEN

Forfatter   Hans A Schrøder

Forlag      Tøjhusmuseet

Jonstruplejren 2001

ISBN 87-89022-31-9

 

FRA TRÆSKOFLYVER TIL VIP JET  Luftflotille/Eskadrille 721 

1926 – 2001

Forfatter   Bent Jørgensen

Forlag      Flyvevåbnets Bibliotek 2001

ISBN 87-987748-3-2

 

DE DANSKE MILITÆRE FLYVESTYRKERS UDVIKLING

Forfatter   Paul E. Ancker

Bind I   1910 – 1940

Forlag      Odense Universitetsforlag 1997

ISBN 87-7838-178-9

 

Bind II  1940 – 1945

Forlag      Odense Universitetsforlag 2001

ISBN 87-7838-368-4

 

DANSKE MILITÆRFLY 1998

Forfatter   Per Thorup Pedersen

NB: Samtlige fly er beskrevet og medtaget i listerne, operative, lejede, ikke færdigbyggede, bestilte, haverier osv. SVN fly og helikopter er med og deres aktuelle otium er beskrevet

 

SØFLYVERNE  1989

Forfatter Torben Mygdal-Meyer

Forlag Gyldendal

ISBN 87-00-46084-2 (hft.)

ISBN 87-00-46085-0 (indb.)

 

 

Webmaster har gennemgået links fra den gamle hjemmeside. Der var mange outdatede og uvirksomme links. Nuværende liste skulle virke. Hvis der er gode ideer eller ønsker til links, så skriv forslag til sekretær/webmaster.

 

Hjemmesider:

Ft. Rucker US Army Aviation hjemmeside

Danmarks Marineforenings hjemmeside

Royal Navy hjemmeside

US NAVY

US ARMY

US AIR FORCE

Canadas Armed Forces

Privat hjemmeside (ikke opdateret længe)

International Journal of Naval History

Military Helicopter Links

 

Facebook sider:

Reunion for ISE sejlere (lukket facebook side)

Avnø Flyveskole (Offentlig Facebook side)

Piloter i Danmark (Offentlig Facebook side)

 

 

 

Bestyrelsesmøder:

Referat fra bestyrelsesmøde 20170810

Referat fra bestyrelsesmøde 20170616

Referat fra bestyrelsesmøde 20170323

Referat fra bestyrelsesmøde 20161208

Referat fra bestyrelsesmøde 20160609

Referat fra bestyrelsesmøde 20151218

Referat fra bestyrelsesmøde 20150528

Referat fra bestyrelsesmøde 20150115

Referat fra bestyrelsesmøde 20141124

Referat fra bestyrelsesmøde 20141120

Referat fra bestyrelsesmøde 20140808

Referat fra bestyrelsesmøde 20131107

Referat fra bestyrelsesmøde 20130913

Referat fra bestyrelsesmøde 20130523

Referat fra bestyrelsesmøde 20130315

Referat fra bestyrelsesmøde 20130118

Referat fra bestyrelsesmøde 20121115

Referat fra bestyrelsesmøde 20120914

Referat fra bestyrelsesmøde 20120312

Referat fra bestyrelsesmøde 20111124

Referat fra bestyrelsesmøde 20111104

Referat fra bestyrelsesmøde 20110916

Referat fra bestyrelsesmøde 20110526

Referat fra bestyrelsesmøde 20110408

Referat fra bestyrelsesmøde 20110225

Referat fra bestyrelsesmøde 20101125

Referat fra bestyrelsesmøde 20100827

Referat fra bestyrelsesmøde 20100527

Referat fra bestyrelsesmøde 20100115

Referat fra bestyrelsesmøde 20091112

Referat fra bestyrelsesmøde 20091012

Referat fra bestyrelsesmøde 20090828

Referat fra bestyrelsesmøde 20090528

Referat fra bestyrelsesmøde 20090417

Referat fra bestyrelsesmøde 20081120

Referat fra bestyrelsesmøde 20081110

Referat fra bestyrelsesmøde 20081003

Referat fra bestyrelsesmøde 20080802

Referat fra bestyrelsesmøde 20080531

Referat fra bestyrelsesmøde 20080404

Referat fra bestyrelsesmøde 20080125

Referat fra bestyrelsesmøde 20071129

Referat fra bestyrelsesmøde 20070921

Referat fra bestyrelsesmøde 20070824

Referat fra bestyrelsesmøde 20070525

Referat fra bestyrelsesmøde 20070209

Referat fra bestyrelsesmøde 20061130

Referat fra bestyrelsesmøde 20060913

Referat fra bestyrelsesmøde 20060818

Referat fra bestyrelsesmøde 20060505

Referat fra bestyrelsesmøde 20060210

Referat fra bestyrelsesmøde 20051118

Referat fra bestyrelsesmøde 20050929

Referat fra bestyrelsesmøde 20050826

Referat fra bestyrelsesmøde 20050520

Referat fra bestyrelsesmøde 20050415

Referat fra bestyrelsesmøde 20050123

Referat fra bestyrelsesmøde 20041022

Referat fra bestyrelsesmøde 20040826

Referat fra bestyrelsesmøde 20040611

Referat fra bestyrelsesmøde 20040423

Referat fra bestyrelsesmøde 20040204

Referat fra bestyrelsesmøde 20031009

 

Medlemsarrangementer:

Medlemsmøde Briefing December 2016

Medlemsmøde (Familiedag) Juni 2016

Medlemsmøde Maj 2015

Medlemsmøde September 2014

Medlemsmøde Maj 2014

Medlemsmøde Maj 2013

Medlemsmøde Februar 2013

Medlemsmøde Maj 2012

Medlemsmøde Februar 2012

Medlemsmøde Maj 2011

Medlemsmøde (FKO briefing) Februar 2011

Medlemsmøde Maj 2010

Medlemsmøde Marts 2010

Medlemsmøde Maj 2008

Medlemsmøde November 2007

Medlemsmøde September 2007

Medlemsmøde Maj 2007

Medlemsmøde September 2006

Medlemsmøde Maj 2006

Medlemsmøde Maj 2005

 

Generalforsamlinger:

Referat fra generalforsamling 20161208 

Referat fra generalforsamling 20151119

Referat fra generalforsamling 20141120

Referat fra generalforsamling 20131107

Referat fra generalforsamling 20121115

Referat fra generalforsamling 20111124

Referat fra generalforsamling 20101125

Referat fra generalforsamling 20091112

Referat fra generalforsamling 20081120

Referat fra generalforsamling 20071129

Referat fra generalforsamling 20061130

Referat fra generalforsamling 20051124

Referat fra generalforsamling 20041125

Referat fra generalforsamling 20031127

Referat fra stiftende generalforsamling 20030520